Feed on
Posts
Comments

 

*

Trees heeft deze tekst plus literatuurlijst aan haar werkgroepen gegeven om mee te stoeien, dus nádat jij en R zo’n klein uur met Ai hadden gespard?

  • Dat klopt, ja.

En? Kregen de jongelui er überhaupt houvast aan?

  • Nou neen, niet direct, neen.

Dat kan ook niet, omdat niemand weet wat zij niét weet.

  • Dat is het hele eieren eten. Als je nog nooit van Florence BB of Gad Saad hebt gehoord, weet je niet waar je zou moeten beginnen. Daarom dat werken met Ai niet zo makkelijk is als veel mensen denken. Zonder contextule (voor-)kennis kom je eigenlijk nergens. Waarom grijns je nou?

Omdat T vertelde mensen in ***** te hebben horen praten over een Vijfde Colonne van de Moslim Broederschap die in Nederland (en België, Duitsland, Frankrijk en de UK) al lang geïnfiltreerd zouden kunnen zijn, zonder dat we daar weet van hebben. Daarop werd de persoon die dat opperde streng gegispt door de anderen aan het tafeltje: ‘Je kunt niet iedereen met een dubbele nationaliteit en een Arabisch of Turks klinkende achternaam als lid van de Moslim Broederschap aanmerken! Net zo min als je iedereen die toevallig Cohen of Meier heet en die naast zijn Nederlands paspoort een Israëlisch paspoort bezit, automatisch als sayanim, of zelfs maar zionist, kunt aanmerken!’

  • Zo is het maar net. Koddig nietwaar, hoe mensen blijkbaar kunnen denken?

 

 

 ……………  ………………  ……………….  …………………

 ……………  ………………  ……………….  …………………

 

 

Opstel met behulp van Ai gegenereerd

Gad Saad & Florence Bergeaud‑Blackler en de structuur van interne transformatie: The Parasitic Mind & Le frérisme et ses reseaux (= de moslim broedersachp en zijn netwerken)

De afgelopen decennia is in verschillende disciplines een groeiende aandacht ontstaan voor processen van interne beïnvloeding, structurele infiltratie en transformatie van binnenuit. Deze processen worden beschreven in uiteenlopende domeinen: cognitieve psychologie, politieke sociologie, antropologie, memetica en cultuurtheorie. Ondanks deze disciplinaire diversiteit vertonen de onderliggende mechanismen vaak een opvallende structurele overeenkomst. Twee auteurs die deze dynamiek vanuit verschillende invalshoeken analyseren zijn Gad Saad en Florence Bergeaud‑Blackler.

Saad, evolutionair psycholoog, ontwikkelt een model waarin ideeën worden opgevat als parasitaire entiteiten (idea pathogens) die het individuele brein binnendringen, zich nestelen in cognitieve schema’s en gedrag sturen tegen het eigen belang van de gastheer. Zijn analyse situeert zich op het niveau van de cognitieve micro‑structuur, waar ideeën functioneren als organismen die zich aanpassen aan de psychologische ecologie van individuen en zich reproduceren via sociale transmissie.

Bergeaud‑Blackler, antropoloog en socioloog, richt zich op een ander niveau van analyse: de institutionele meso‑structuur. Haar concept van noyautage beschrijft hoe kleine kernen zich binnen organisaties vestigen, zich aanpassen aan bestaande structuren (épouser la structure), de institutionele cultuur kleuren en zich verspreiden via netwerken en organisatorische interstices. Waar Saad de cognitieve gastheer analyseert, onderzoekt Bergeaud‑Blackler de institutionele gastheer.

Hoewel Saad en Bergeaud‑Blackler in verschillende academische tradities opereren, verschillende metaforische registers gebruiken (biologisch versus sociologisch) en verschillende objecten bestuderen (ideeën versus netwerken), vertonen hun modellen een opvallende structurele convergentie. Beide beschrijven processen van interne infiltratie, adaptieve nesteling, gedrags- of richtingsverandering en reproductie. Deze convergentie is des te opmerkelijker omdat er geen aanwijzingen zijn dat de auteurs elkaars werk kennen of op elkaar reageren.

Om deze convergentie theoretisch te begrijpen, is een hermeneutisch kader nodig dat toelaat om concepten en metaforen te analyseren los van de intentie van de auteur. Hier biedt de hermeneutiek van Paul Ricoeur een vruchtbaar perspectief. Ricoeurs concepten van tekstautonomie, surplus de sens en metaforische wereldvorming maken het mogelijk om Saads parasitaire metaforen en Bergeaud‑Blacklers organische en structurele metaforen te lezen als autonome denkkaders die nieuwe werelden openen, onafhankelijk van hun oorspronkelijke context van productie.

Volgens Ricoeur emancipeert een tekst zich van zijn auteur zodra hij circuleert; betekenis ontstaat in de interactie tussen tekst en lezer, niet in de psyche van de auteur. Vanuit dit perspectief is het legitiem — en zelfs theoretisch noodzakelijk — dat lezers structurele verbanden leggen tussen Saads en Bergeaud‑Blacklers modellen, ook wanneer de auteurs zelf deze verbanden niet expliciet maken. De convergentie tussen hun modellen is dan geen gevolg van directe beïnvloeding, maar van een gedeelde structurele logica van interne transformatie die op verschillende niveaus van sociale werkelijkheid werkzaam is.

Het doel van dit artikel is om deze structurele logica te expliciteren door middel van een synthetisch model dat drie niveaus van infiltratie onderscheidt: het cognitieve niveau (idee → individu), het institutionele niveau (kern → organisatie) en het culturele niveau (metafoor → interpretatiekader). Door deze niveaus te integreren ontstaat een drievoudig analytisch raamwerk dat inzicht biedt in de wijze waarop ideeën, netwerken en metaforen zich verspreiden, nestelen en transformeren. Dit raamwerk overstijgt disciplinaire grenzen en biedt een theoretisch instrument om uiteenlopende fenomenen van interne beïnvloeding te analyseren.

In wat volgt wordt dit synthetisch model uitgewerkt, theoretisch onderbouwd en toegepast op de modellen van Saad en Bergeaud‑Blackler. Daarbij wordt aangetoond dat hun werk, ondanks methodologische verschillen, kan worden gelezen als complementaire beschrijvingen van één onderliggend mechanisme van interne transformatie.

📚 Literatuurlijst

🧠 Gad Saad
– Saad, G.
(2020). The parasitic mind: How infectious ideas are killing common sense. Regnery Publishing. (Hoofdbron voor het parasitaire‑ideeënmodel.)
Saad, G. (2011). The consuming instinct: What juicy burgers, Ferraris, pornography, and gift giving reveal about human nature. Prometheus Books. (Voor Saads evolutionair‑psychologische kader.)
🏛️ Florence Bergeaud‑Blackler
– Bergeaud‑Blackler, F.
(2023). Le frérisme et ses réseaux: L’enquête. Odile Jacob. (Hoofdbron voor het noyautage-model.)
– – Bergeaud‑Blackler, F. (2017). Le marché halal ou l’invention d’une tradition. Seuil. (Voor haar analyse van institutionele structuren en normatieve systemen.)
Bergeaud‑Blackler, F., & Laurence, J. (2018). Understanding the Muslim Brotherhood in Europe. Brookings Institution. (Contextualiseert haar institutionele analyse.)
📖 Paul Ricoeur
– Ricoeur, P.
(1975). La métaphore vive. Seuil. (Kernwerk voor metaforentheorie: tension, redescription, monde du texte.)
– Ricoeur, P. (1976). Interpretation theory: Discourse and the surplus of meaning. Texas Christian University Press. (Voor surplus de sens en tekstautonomie.)

– Ricoeur, P. (1983). Temps et récit I: L’intrigue et le récit historique. Seuil. (Voor semantische autonomie van de tekst.)
Ricoeur, P. (1986). Du texte à l’action. Seuil. (Voor de losmaking van de tekst van de auteur.)

 

 

 

 

Comments are closed.

Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.
error: Content is protected !!